Recomandări privind întâmpinarea într-o atmosferă duhovnicească a sărbătorilor pascale 2020, în condiții de izolare la domiciliu

Coborarea de pe Cruce

Recomandări privind întâmpinarea într-o atmosferă duhovnicească a sărbătorilor pascale 2020, în condiții de izolare la domiciliu

Dragii mei,

Încerc să vă prezint aici, în câteva puncte, felul în care ne putem transforma casa în biserică; cum putem parcurge cu toții, în duhul liturgic al Bisericii, slujbele din Săptămâna Patimilor; cum ne putem bucura împreună de evenimentul dumnezeiesc al Învierii Domnului; cum procedăm cu Sf. Împărtășanie, cu Spovedania, precum și cu distribuirea pâinii sfințite care se numește în popor „Paști”.

Toate acestea pentru că anul acesta, datorită situației actuale, slujbele sfintelor sărbători pascale se vor oficia fără credincioși (în biserică cu ușile închise sau la preot acasă).

1. Biserica de-acasă!

A venit momentul să ne transformăm locuința în biserică și să reconstituim acasă o parte din spațiul liturgic al bisericii, care să ne permită să trăim cu adevărat această Săptămână a Patimilor și apoi Sărbătoarea Paștelui – Învierea Domnului.

Dacă până acum mergeam noi în noaptea Învierii să luăm lumină, acum vine lumina la noi, de data aceasta din interior, pentru că se dorește a fi aprinsă mai întâi în sufletele noastre și apoi din candela de la icoană.

Este trist să ne aflăm în aceste sfinte sărbători departe de locașul bisericii, care ne unește – cu Hristos și pe unii cu alții – în jurul altarului ei, dar trebuie să dăm slavă lui Dumnezeu pentru că avem acum o ocazie unică, aceea de a ne transforma casa într-o biserică și de a trăi în intimitatea familiei noastre cea mai mare Taină a creștinătății și a lumii: Patimile, Moartea și Învierea Fiului lui Dumnezeu devenit Om.

De aceea este important să ne amenajăm fiecare în casa sa un loc special pentru rugăciune „un colț de rugăciune”, un mic „altar”, un loc unde să putem așeza biblia, cartea de rugăciuni sau ceaslovul, sticla cu aghiasmă și cea cu ulei sfințit, o cruce, o candelă aprinsă, lumânările pt slujba Prohodului și pentru cea a Învierii Domnului, o mică cădelniță (cățuie) pentru tămâie, icoana zilei* – sau a praznicului – pentru ca fiecare zi din Săptămâna Patimilor este un praznic. Așa cum în biserică avem tetrapodul pe care punem icoana potrivită (de exemplu, duminica, cea a Învierii), ar fi bine să facem la fel, fiecare în casa sa, în fiecare zi a Săptămânii pe care o începem astăzi, cu Duminica Intrării Domnului în Ierusalimul sufletelor noastre.

În același timp este recomandat să urmărim zilnic, pe postul de televiziune al Mitropoliei noastre Apostolia Tv, slujbele care se transmit de la biserica mănăstirii Centrului Mitropolitan de la Limours sau de la Catedrala Mitropolitană din Paris (vezi adresa aici mai jos) **. Toate aceste slujbe trebuie urmărite cu pioșenie, ca și cum am fi în biserică, pentru că în timpul slujbei casa dumneavoastră se transformă într-o biserică. Puteți să vă închinați în fața icoanei sărbătorii înainte de începerea slujbei și la sfârșitul acesteia și, eventual, să vă ungeți cu ulei binecuvântat dacă aveți acasă.

În timpul slujbei vă recomand să stați cu fața la acest „altar”, pe care îl veți amenaja în casa Dvs., iar nu la calculator sau telefon, conștienți de faptul că toți stăm în fața Domnului. Desigur calculatorul sau telefonul pot sta alături, pentru a vedea și mișcările preotului, dar importantă este prezența Domnului acum și aici.

2. Să participăm cu folos la slujbele Săptămânii Patimilor Mântuitorului nostru

Iată cum vă propun să parcurgem împreună momentele sfinte din această Săptămâna a Patimilor și din noaptea Învierii:

a) În Duminica Intrării Domnului în Ierusalim (Duminica Floriilor) vom pune în locul de rugăciune icoana Intrării în Ierusalim *, lângă care vom așeza ramuri de salcie sau de pomi (înflorite sau înmugurite) sau flori.
(Noi tocmai am oficiat Sf. Liturghie de acasă, iar Dvs. ați urmărit-o pe Apostolia Tv) **

b) În Lunea cea Mare, de la Denia din seara aceasta, vom pune icoana lui Iosif cel frumos*, și vom aprinde o candelă; aceasta ne va servi în noaptea Învierii pentru a lua lumina când preotul va spune „Veniți de luați lumină”!

(Noi oficiem Denia de acasă, dar Dvs. o puteți urmări pe Apostolia Tv) **

c) În Marțea cea Mare vom pune în locul de rugăciune icoana reprezentând parabola celor zece fecioare*. (Noi oficiem Denia de acasă, dar Dvs. o puteți urmări pe Apostolia Tv) **

d) În Miercurea cea Mare vom pune icoana cu ungerea lui Iisus de către femeia păcătoasă*. (Noi oficiem Denia de acasă, dar Dvs. o puteți urmări pe Apostolia Tv) **

e) În Joia cea Mare vom așeza în locul de rugăciune icoana spălării picioarelor, cea a Cinei celei de Taină, și imaginea în care Iuda se tocmește să vândă pe Domnul pentru cei 30 de arginți*.
Dimineața de la 9h00 noi vom oficia Liturghia Sf. Vasile cel Mare la biserică (cu ușile închise), în timpul căreia vom sfinți Sf. Agneț pentru împărtășania de peste tot anul, și pâinea care se numește în popor „Paști”. Apoi vom pune în pungi această pâine binecuvântată care va fi distribuită de tinerii benevoli ai parohiei persoanelor interesate să o primească acasă.

Joi seara vom oficia de acasă Denia în timpul căreia se vor citi cele 12 Evanghelii ale Patimilor Domnului. Ar fi bine să așezați o măsuță în locul în care vă rugați în acel moment, pe care să puteți Crucea în picioare.
(Atât slujba de dimineață, cât și pe cea de seară, Dvs. o puteți urmări în direct pe Apostolia Tv)**

f) În Vinerea cea Mare Îl vom pune pe Domnul în mormânt. În acel moment, Crucea de pe masa Dvs. de rugăciune va fi înlocuită cu „epitaful”. Ar fi bine să faceți un epitaf. Dacă aveți copii, implicați-i pe cât posibil în confecționarea lui. Puteți să încercați să desenați pur și simplu pe o pânză (copiii de ex.) imaginea Domnului Hristos pe piatra pe care a fost uns înainte de punerea în mormânt. Aveți între icoanele trimise pe cea a Punerii în mormânt* pe care o imprimați sau pe care o puteți comanda imprimată pe pânză pe unul dintre site-urile de imprimare, dacă mai aveți timp (de ex. Photoweb);

În Vinerea Mare, seara, ne vom aduna din nou online pentru a cânta stările Prohodului Domnului, unindu-ne vocile cu cele ale femeilor mironosițe care au fost la

Mormânt. Veți fi alături de familie, adunați în jurul Mormântului (epitaful pe care îl veți fi făcut și textul Prohodului pe care îl primiți prin e-mail), astfel încât să cântăm toți împreună.

(Vom urmări cu toții și vom cânta fiecare din casa sa, împreună cu Părintele Mitropolit Iosif, slujba acestei seri transmisă de Apostolia Tv) **

g) În Sâmbăta cea Mare prăznuim îngroparea Mântuitorului nostru Iisus Hristos și pogorârea Sa la iad. Epitaful va rămâne în locul de rugăciune până noaptea, când se va înlocui cu icoana Învierii – numită și a Pogorârii la iad *.

3. Să ne bucurăm împreună de Învierea Domnului, sâmbătă la miezul nopții

Sâmbătă 18 aprilie, la 23:30 sunteți așteptați să vă conectați cu toții la slujba Învierii pe progrmul zoom al parohiei noastre: https://zoom.us/j/4049086236?pwd=TVJ6bnlFNDlWbS82UjNLNGtsc1E4QT09 (prin legătura aceasta nu se va cere parola, în orice caz parola este 1221)

Proclamarea Învierii, va începe la ora 23:45 prin rostirea rugăciunii de invocare a Duhului Sfânt pentru coborârea luminii (rugăciunea pe care Patriarhul Ierusalimului o citește în fiecare an înainte de coborârea luminii pe Mormântul Învierii Domnului). Din momentul în care preotul începe rugăciunea pentru cobrârea sfintei lumini trebuie să stingeți toate luminile din casă și orice altă lumânare, cu excepția candelei sau a lumânării care este și va rămâne tot timpul aprinsă deasupra pâinii care se află în fața icoanei (vezi mai jos explicația la par. 6a).

La 24h00 preotul va invita pe toți cei conectați să ia lumină, prin cuvintele „Veniți de luați lumină” și fiecare membru al familiei având o lumânare pregătită, va lua lumina, în casa sa, de la candela sau lumânarea care rîmâne aprinsă.

Preotul va citi apoi Evanghelia Învierii și după aceea vom cânta cu toții „Hristos a înviat”! Preotul va face în continuare rugăciunea de sfintire a pîinii care se numește „Paște” și a ofrandelor de mâncare, și fiecare va stropi cu vin și cu agheasmă (așa cum se arată aici mai jos în par. 6a), pâinea respectivă și ofrandele pregătite pentru masa de Paște (pască sau cozonac, ouă, brânză, carne…). Stropirea se face în același timp cu preotul, după ce el a sfârșit rugăciunea respectivă.
În încheiere, după un scurt cuvânt de bucurie, fiecare în parte va putea saluta pe ceilalți cu salutul creștin Histos a înviat!

În Duminica Sfintelor Paști (19 aprilie) noi vom oficia Sf. Liturghie între 10:00 si 12:00, fără credincioși, iar Dvs. puteți urmări în direct Sf. Liturghie transmisă pe Apostolia Tv** de la Catedrala Mitropolitană din Paris, oficiată de Ips. Mitropolit Iosif.

Duminică 19 aprilie la 17:00 ne reîntâlnim la o nouă videoconferință pascală, în debutul căreia vom citi evanghelia Învierii și vom cânta din nou Hristos a înviat!, ca și la slujba vecerniei (a doua Înviere).

4. Referitor la Sfânta Împărtășanie.

Știm cu toți că Paștile nostru este Hristos, mai precis Prea Curatul Său Trup și Scumpul Său Sânge. Spre aceasta năzuim noi și de aceea postim și facem pocăință, spre a ajunge la unirea intimă cu EL prin Sfânta Împărtășanie. După ce instituie taiana Sfintei Împărtășanii, la Cina cea de Taină, Mântuitorul spune ucenicilor Săi: „Aceasta să o faceţi întru pomenirea Mea, că ori de câte ori veţi mânca pâinea aceasta şi veţi bea paharul acesta, moartea Mea veţi vesti și învierea Mea veţi mărturisi”. Așadar suntem sau devenim martori reali ai Învierii Lui doar prin primirea Sfintei Euharistii.

Anul acesta, însă, nu știm exact când va fi posibil să ne împărtășim, dar știm că va fi posibil, la un moment dat.

5. Referitor la Sfânta Spovedanie

Vă informăm, în special pe cei care nu v-ați spovedit în acest Post și vreți totuși sa vă spovediți în Săptămâna Patimilor și chiar în Săptămâna Luminată (după Sf. Pasti), că putem avea o convorbire duhovnicească telefonică, cu aceia dintre Dvs. care doriți un dialog duhovnicesc prin telefon. Pentru aceasta am primit binecuvâtarea ierarhului nostru, a Părintelui Mitripolit Iosif. Desigur ca ac. convorbire duhovniceasca telefonică nu poate fi numita “taina Sfintei Spovedanii”, dar este totusi o posibilitate de a-ți descarca sufletul de păcate și de a primi o îndrumare duhovnicească și o rugăciune din partea preotului duhovnic.

Pentru aceasta vă puteti înscrie direct la preot prin mesaj whatsapp sau sms: +41 79 689 18 17, începând de azi, specificând ziua și ora aproximativa când ați vrea să telefonati. În funcție de înscrieri eu vă voi raspunde care este ziua și ora când aștept apelul Dvs.

Convorbirea noastra telefonică nu va avea loc în aceeași zi cu inscrierea Dvs, ci (cel mai devreme) în ziua următoare, și ea va dura max. 15 min. (incl. îndrumarea duhovnicească și rugăciunea preotului). Astept înscrierile Dvs. prin mesaj scris!

În acest timp, Sfânta Împărtășanie va fi acordată tuturor acelora care au nevoie URGENTĂ. Vom face tot ce putem ca să fiți împărtășiți în caz de mare nevoie.

6. Referitor la pâinea sfințită care în popor se numește în popor ”Paști”

Anul acesta vom proceda astfel:

a) În primul rând vă rog pe fiecare ca în săptămâna aceasta, poate miercuri dimineața, să pregătiți o pâine, de preferință coaptă de Dvs., iar dacă nu puteți să o faceți o cumpărați. Cei care doriți să o preparați singuri, o faceți din aluat, așa cum facem noi prescura, la biserică, chiar dacă nu aveți pecete cu numelui Domnului – IS HS NI KA – puteți foarte bine să încrustați Dvs, cu cuțitul, semnul Crucii deasupra ei sau cu două bucăți de aluat.

În JOIA MARE dimineața noi vom avea Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare în biserică, între 9:00 și 11:00. Vă rog să puneți pâinea pe o masă cu așternut curat, în fața icoanei de „altarul” din casa Dvs. și să țineți tot timpul Liturghiei lumânarea, sau candela cu ulei, aprinsă. La momentul potrivit, preotul va rosti rugăciunea de binecuvântare a anaforei care se împarte credincioșilor în noaptea de Paști și am convingerea că pâinea pe care Dvs o puneți acolo va fi și ea binecuvântată. Nu va fi exact ceea ce vă dăm noi în Biserică, dar, ceva mai mult decât pâine, tot este.

Apoi, peste această pâine pe care o veți tăia după aceea în bucăți, în Sâmbăta Mare, veți turna puțin vin și aghiasmă la momentul potrivit din Slujba Învierii, sâmbătă noaptea, atunci când preotul va rosti rugăciunea de sfințre a pâinii care se numește „Paști” și a ofrandelor. Deci, Dumneavoastră o veți sfinți în acest fel: în momentul în care preotul după rugăciunea de sfințire va stropi cu aghiasmă pâinea pe care el o are în față, Dvs. – tatăl familiei sau chiar și un copil – va stropi pâinea cu aghiasmă și cu vin, în același timp cu preotul. Din această pâine veți putea consuma în fiecare dimineață, în toată săptămâna luminată, până când veți putea veni și primi de la Biserică pâinea sfințită, după ridicarea restricțiilor.

b) O altă posibilitate pe care o avem pentru distribuirea pâinii sfințite „Paști” (și acesta este valabil în special pentru persoanele în vârstă, singure, bolnave sau cu dizabilități, cele cu copii mici, precum și cele care frecventează de obicei biserica noastră) – este să distribuim noi, parohia, pâinea binecuvântată care se numește „Paști” credincioșilor care se înscriu, la ei acasă, mai precis în cutia de scrisori (în partea de jos), unde vom pune o punguță cu „Paște” sfințit în biserică la Sf. Liturghie din Joia Mare.

Pentru acesta, persoanele care doresc trebuie să se înscrie pănă cel târziu miercuri. Vă rog să treceți codul localității, strada și nr, precum și numele exact care apare scris pe cutia de scrisori. Acolo unde accesul la cutia poștala este conditionat de un cod de intrare, vă rugăm să adăugați și codul respectiv. Avem nevoie și de nr de tel. mobil pe care să primiti un mesaj după ce vi s-a lăsat punga în cutia poștală. Este necesar sa evităm contactul fizic.

Toate aceste date (nume, adresa, cod intrare -după caz- și nr. de tel) le puteti trimite doar prin mesaj whatsapp sau sms :
– lui Catalin Motataianu: +41 79 571 36 46 (pentru cei care locuiți în cantonul de Vaud) sau – lui Stéphane Boucher : +41 76 347 04 59 (pentru cei care locuiți in cantonul Geneva sau între Geneva și Lausanne). Din păcate în Franța vecină nu se poate intra, încă, pentru acest motiv. Este preferabil ca atunci când va înscrieți să menționați și câte persoane vor să ia „Paște” să știm cât punem în punga respectivă.

c) Există, în sfârșit, și a treia posibilitate să luați „Paște” – sfințit de preot în biserică – după ce veți primi Sfânta Împărtășanie, atunci când se vor ridica restricțiile de izolare și programul bisericii va reintra în normalitate (să sperăm că în luna mai va fi posibil acest lucru).

În rezumat:

Vă aștept la teleconferințele parohiale
Aștept să mă contactați pentru discuții / consultări duhovnicești
Pregătim Altarul din fiecare casă
Pregătim pentru ziua de joi Anafura, pâinea sfințită care în popor se numește „Paști” Pregătim Sfânta Lumină (lumânări candelă) pentru slujba din nopatea Învierii Aștept să vă înscrieți pt distribuirea pâinii binecuvântate la domiciliu

Așteptăm deasemenea înscrierea unor persoane benevole, din cadrul parohiei, care să ne ajute la distribirea acestor pungi, vineri și/sau sâmbătă.

Pentru nelămuriri vă stau la dispoziție TOT TIMPUL.

Vă doresc să petreceți această săptămână sfântă cu netrecătoare bucurie, cu sănătate și cu spor duhovnicesc!

Cu drag,
pr. Adrian

* Icoana respectivă o găsiți împreuna cu icoanele din Săptămâna Patimilor și din Duminica Învierii din atașament. Trebuie doar să o imprimați și să o așezați în ziua respectivă la locul de rugăciune. Menționez că ziua liturgică începe cu slujba vecerniei din seara precedentă (de ex. denia zilei liturgice din Lunea cea Mare se oficiază duminică seara după ora 18:00; deci icoana din Lunea cea Mare se așează la locul de rugăciune de la denia de duminică seara ; cea din Marțea cea Mare de la denia de luni seara ș.a.m.d.)

** Vă recomandăm să urmariți slujbele din Săptămâna Patimilor (deniile, prohodul Domnului) și slujba din Duminica Paștilor dimineata de la ora 9:00 transmise direct pe postul Apostolia Tv al Mitropoliei noastre : https://youtu.be/lZuv_TbMcHo

 

Coborarea de pe Cruce Intrarea Domnului in Ierusalim Invierea Domnului Iosif cel preafrumos Pilda celor zece fecioare Punerea in mormant Rastignirea - Imparatul slavei Sfantul epitaf Spalarea picioarelor Ungerea din Betania