Program Lausanne

PROGRAMUL SLUJBELOR LA BISERICA DIN LAUSANNE
FEBRUARIE – APRILIE 2020

SLUJBA DE POMENIRE A MORŢILOR (MOŞII DE IARNĂ) se va oficia în biserica din Lausanne:

DUMINICĂ 23 FEBRUARIE 2020, orele 09:30 – 12:30. După slujbă se va organiza o agapă (pomană) – din ofrandele aduse de către credincioşi.

ÎNCEPUTUL POSTULUI MARE : LUNI 2 MARTIE 2020

SFINTELE PAŞTI : DUMINICĂ 19 APRILIE 2020

LUNA FEBRUARIE
Duminică   2 feb.   10h00 Sf. Liturghie
(Întâmpinarea Domnului ; Duminica a 17a după Rusalii)
Vineri             7 feb.     18h00 Program de spovedit; 18h30 Vecernie urmată de cateheză pt tineri și adulți
Duminică   9 feb.   10h00 Sf. Liturghie (Duminica a 33a după Rusalii, a Vameșului și Fariseului)
Vineri             14 feb.   18h00 Program de spovedit; 18h30 Vecernie urmată de cateheză pt tineri și adulți
Duminică   16 feb. 10h00 Sf. Liturghie (Duminica a 34a după Rusalii, a Fiului Risipitor)
Vineri             21 feb.   18h00 Program de spovedit; 18h30 Vecernie urmată de cateheză pt tineri și adulți
Duminică   23 feb. 10h00 Sf. Liturghie (Duminica Înfricoșătoarei Judecăți a Lăsatului sec de carne)
11h30 Slujba de Pomenire a celor adormiți (Moșii de iarnă), urmată de o agapă
Vineri             28 feb.   18h00 Program de spovedit; 18h30 Vecernie urmata de cateheză pt tineri și adulți

LUNA MARTIE
Duminică 1 mar. 10h00 Sf. Liturghie
(Duminica Izgonirii lui Adam, a Lăsatului sec de brânză)
Luni              2 mar.  17h30 Program de spovedit; 18h30 Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul – 1
Marți            3 mar.  17h30 Program de spovedit; 18h30 Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul – 2
Miercuri      4 mar.   18h30 Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul – 3
Joi                 5 mar.   17h30 Program de spovedit; 18h30 Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul – 4
Vineri           6 mar.   17h30 Program de spovedit
                                          18h30 Liturghia Înaintesfințitelor Daruri, urmată de pomenirea celor răposați
Duminică 8 mar. 10h00 Sf. Liturghie (Duminica 1a din Post, a Ortodoxiei); chetă social-filantrop.*
Miercuri.     11 mar.  18h30 Acatist
Vineri           13 mar. 17h30 Program de spovedit
                                          18h30 Liturghia Înaintesfințitelor Daruri, urmată de pomenirea celor răposați
Duminică 15 mar. 10h00 Sf. Liturghie (Dum. 2a din Post, a Sf.Grigore Palama); chetă social-filantr.
Miercuri      18 mar.   18h30 Acatist
Vineri           20 mar.   17h30 Program de spovedit
                                          18h30 Liturghia Înaintesfințitelor Daruri, urmată de pomenirea celor răposați
Duminică 22 mar. 10h00 Sf. Liturghie (Duminica 3a din Post a Sfintei Cruci); chetă social-filantrop.
Miercuri   25 mar. 10h00 Sf. Liturghie (Buna-Vestire – dezlegare la pește)
Vineri           27 mar.   17h30 Program de spovedit
                                            18h30 Liturghia Înaintesfințitelor Daruri, urmată de pomenirea celor răposați
Duminică  29 mar. 10h00 Sf. Liturghie (Dum. 4a din Post a Sf.Ioan-Scărarul); chetă social-filantrop.
* Donațiile cu scop social-filantropic ale credincioșilor sunt acte de milostenie ce fac parte din postul duhovnicesc.

LUNA APRILIE
Miercuri      1 apr. 18h30 Denia Canonului Celui Mare
Vineri          3 apr. 17h30 Program de spovedit
                                       18h30 Liturghia Înaintesfințitelor Daruri, urmată de pomenirea celor răposați
Duminică 5 apr. 10h00 Sf. Liturghie (Dum. 5a din Post a Cuv.Maria Egipt.); chetă social-filantr.*
Miercuri      8 apr. 18h30 Denia Canonului Celui Mare
Vineri           10 apr. 17h30 Program de spovedit
                                         18h30 Liturghia Înaintesfințitelor Daruri, urmată de pomenirea celor răposați
Duminică 12 apr. 10h00 Sf. Liturghie (Duminica 6a din Post a Floriilor) – dezlegare la pește;

SĂPTĂMÂNA SFINTELOR PĂTIMIRI
Luni             13 apr. 17h30 Program de spovedit; 18h30 Denie
Marți           14 apr. 17h30 Program de spovedit; 18h30 Denie
Miercuri     15 apr. 17h30 Program de spovedit
                                     18h30 Taina Sfântului Maslu, pentru vindecarea bolilor sufleteşti şi trupeşti
Joi                16 apr. 10h00 Sf. Liturghie a Sf. Vasile-cel-Mare, urmată de pomenirea celor răposați
                                    18h00 Denia celor 12 Evanghelii (scoaterea Sfintei Cruci in mijlocul bisericii)
Vineri          17 apr. 18h00 Denia Prohodului Domnului (ocolirea bisericii cu Sfântul Epitaf)

SLUJBA ÎNVIERII DOMNULUI – SFINTELE PAȘTI – ȘI SĂPTĂMÂNA LUMINATĂ
Sâmbătă      18 apr. 24h00 Proclamarea Învierii Domnului (în fața Templului Montriond),
                                                     urmată de Sfânta Liturghie
Duminică    19 apr. 17h30 Slujba vecerniei (a doua Înviere)
Luni                20 apr. 10h00 Sf. Liturghie (în cea de-a doua zi a Sfintelor Paști)
Vineri            24 apr. 10h00 Sf. Liturghie (Izvorul Tămăduirii și slujba Sf. Mare Mc. Gheorghe)
Duminică    26 apr. 10h00 Sf. Liturghie (Duminica a 2a a Sfintelor Paști, a Sf. Ap. Toma)

Slujbele duminicale și cele ale praznicelor sau sfinților mari din cursul săptămânii, ca și slujba vecerniei de vineri seara, continuă conform programului obișnuit până la vacanța de vară, când se va anunța un program special pentru lunile iulie și august.