Mesajul Parohiei ortodoxe române din Geneva (biserica de la Grand-Lancy) privind noile masuri în criza Coronavirus

poza 13, R. BIBLICA
Doamne ajuta!
Dragii mei,

Sper ca acest mesaj sa va găsească bine și sanatosi.
Ținând cont de restricțiile recent impuse, in mod justificat, de autoritățile federale și cantonale pentru a proteja populația de propagarea alarmanta a noului Coronavirus va anunțam ca parohia noastra din Geneva (biserica de la Grand-Lancy), cu binecuvantarea si din încredințarea Părintelui Mitropolit Iosif, suspenda in aceasta perioada orice activitate liturgica publica, în biserica si în afara ei, si aceasta pana la noi ordine.

In ciuda acestei regretabile dar necesare măsuri, preotul rămâne  la dispozitia credinciosilor și va continua sa oficieze Sf. Liturghie duminica și in sărbători, in privat (acasa la el) sau in biserica – cu ușile închise.

Ne întâlnim in rugăciune comuna, fiecare în casa sa, zilnic de la ora 22:00, si duminica dimineața de la ora 9:00, când preotul va oficia Sf. Liturghie (repet: fără credinciosi).
Cei care doriți sa fiti pomeniți zilnic la aceste slujbe și rugăciuni trimiteti parintelui pomelnicul familiei (vii și morți) prin mail sau prin mesaj (sms sau whatsapp).

Respectând instrucțiunile de a trăi solitar rămânem totuși solidari cu ceilalti prin rugăciune și prin grija de a nu-i îmbolnăvi.

Cei care nu va puteti deplasa și aveți nevoie de ajutor in aceste momente pentru procurarea alimentelor necesare sau a medicamentelor prescrise de medic, va rugam sa apelați la preot sau la unul dintre tinerii benevoli care s-au constituit intr-un grup de ajutorare a persoanelor cu mobilitate redusă și cu dificultăți in aprovizionare (<stephane.boucher@sunrise.ch>, <pierrard@yahoo.com>). Vom încerca sa va servim in limita posibilităților de deplasare pe care ni le permit autoritățile in aceasta perioada de izolare.

Restrictiile actuale ne obliga sa recurgem la noi mijloace de a tine legătura intre biserica și credinciosi. Va informam ca, de acum, puteti interacționa cu preotul (și chiar cu mitropolitul nostru), de acasa, prin intermediul unor videoconferințe pe care le vom organiza săptămânal, duminica seara la ora 17:00. (Vezi detaliile de conectare in pdf-ul atasat).

Lista noastra de contacte nefiind de mult actualizata, si nici completa, va rugam sa ne transmiteti nr. Dvs de whatsapp, daca doriti sa fiti informati în timp util despre aceste videoconferinte, anunturi si diverse comunicate bisericesti.

Raspunsul Dvs. la acest mesaj reprezinta și o confirmare a faptului ca doriți sa fiti informați in continuare de programul liturgic și activitatile bisericii noastre din Geneva.

In așteptarea acceptului Dvs. îl rugam pe Dumnezeu sa va poarte neîncetat in paza și lumina harului Sau!

Va mulțumim pt înțelegere și va îndemnam din toată inima sa rămâneți izolați la domiciliu in aceste zile critice, in special copiii și persoanele ce au depasit vârsta de 65 de ani, precum și cei care suferiti de diverse boli cronice.

Cu toate acestea, sa nu ne pierdem curajul – indiferent de ce se va întâmpla – și sa avem nădejde in Dumnezeu !

“Nădejdea mea este Tatal, scăparea mea este Fiul, acoperământul meu este Duhul Sfânt. Treime Sfânta, slava Tie”!

Duminica binecuvântata!

pr.Adrian
diaconu.adrian@gmail.com
Tel. +4122 700 49 18; +4179 689 18 17

Atasamente:
Mesajul Ips. Mitropolit Teofan, al Moldovei si Bucovinei pt. aceste vremuri de cumpana: https://www.facebook.com/598093803552882/posts/3342520912443477/?sfnsn=mo&d=n&vh=e